JADRANSKÁ ŠPONGIA

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je volo_lufa_3.jpg

Jadranská špongia

Jadranská špongia – lufa, je známa svojou nekompromisnou a jedinečnou kvalitou už od staroveku, vďaka podmienkam, ktoré poskytuje Jadranské more. Prietok vody umožňuje telu špongie rásť pomaly, vďaka jej hustej štruktúre. Unikátne jemné póry Jadranských špongií vytvárajú pri kúpaní alebo sprchovaní hustú penu. Povrch špongie je na dotyk mäkký a hodváby, zamatový pocit na pokožke poskytuje najluxusnejší kúpeľný zážitok. Vďaka svojej výnimočnej štruktúre je Jadranská špongia známa pod obchodným názvom Lufa Jemný hodváb alebo Jemná Dalmatínska lufa.

Prírodná špongia – lufa a  jej použitie v kozmetike

Lufa v prvotriednej kvalite je svojím guľatým vzhľadom a jemnými pórmi ideálna na rôzne kozmetické účely. Skvelý pocit lufy na pokožke poskytuje ten najluxusnejší zážitok. Lufy Jemný hodváb z Jadranu majú mnoho výhod v oblasti starostlivosti o pokožku a pleť:

Umožňujú jemné čistenie pokožky tela a tváre
Zanechávajú pokožku hodvábne hladkú, vďaka šetrnému peelingu
Podporujú krvný obeh a okysličenie pokožky
Vďaka obsahu organického jódu fungujú ako prírodný hypoalergén a antiseptikum
Ideálne pre zdravé a šetrné kúpanie a sprchovanie
Vhodné sú pre všetky typy pleti, vrátane citlivej, so sklonom k začervenaniu
Vhodné sú pre dospelých, aj deti a bábätká

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je volo_lufa-1.jpg

Huba ako suvenír

Vzhľadom k atraktívnemu a zaujímavému prírodnému vzhľadu je Jadranská špongia vyhľadávaná ako originálny suvenír z Chorvátska. Lufa je ľahká a pružná, čím je ako stvorená do batožiny na cestovanie. Ako suvenír je možné využiť lufu v rôznom rozmere a tvare.

Huba ako prostriedok pre maliarov

Chorvátske prírodné špongie – lufy sa oceňujú aj pri maľovaní kvôli ich veľkej absorpčnej sile a stále sa používajú v keramike a pri reštaurovaní. Ideálna je na čistenie citlivých povrchov, nanášanie farieb a lepidiel, vytváranie hlinky a maľovanie dreva. Lufu určite ocenia profesionálny umelci, ako aj hobby nadšenci po celom svete.

Zaujímavé fakty o Jadranských hubách

Žiadny syntetický materiál doteraz nebol schopný dosiahnuť absorpčnú schopnosť jadranskej špongie. Jedna špongia strednej veľkosti (20 cm) môže pohltiť až 1,5 litra tekutiny. Špongiovité ohybné telo a jemné póry sú vyrobené z mikročipovej siete vyrobenej z prepletených proteínových nití – spongínov. Špongia je bohatá na molekulárny jód, čo jej dáva prirodzené antiseptické vlastnosti.
Starí Rimania sa vykladali svoje brnenia jadranskou špongiou, kvôli jej mäkkosti a zároveň pevnosti, ako aj kvôli jej odolnosti voči ohňu.
Lietadlo programu American Apollo Space Exploration bolo potiahnuté špongiou z Jadranu, kvôli jej výnimočným vlastnostiam: nehorlavosť, hmotnosť, izolačný výkon a odpor statickej elektriny.